כניסה | הרשמה
שלום

העולמות השמאניים

 

 

הייתי רוצה להתחיל בהסבר אישי, מהו שמאניזם בשבילי?

בפעם הראשונה כשנתקלתי במילה מסע, זה היה כשגרתי בלונדון וחוויתי קשיים הקשורים לחזרה המתוכננת לישראל. דברתי עם אסנת חברתי והיא הציעה לערוך לי מסע, לא כל כך הבנתי מה זה מסע אבל ידעתי שאסנת עושה מסעות ואולי זה יוכל לעזור, לאחר שבוע התקשרה אסנת וסיפרה לי סיפור מופלא, איך ירדה למערה בלב האדמה ופגשה את אבי ז”ל ואותי בתור ילדה קטנה.,

עצם השיחה שנהלנו באותו יום מאד רוממה את רוחי  ונתנה לי תחושת תקווה. ביני לביני לא הייתי משוכנעת, אבל היה קסם בדרך עצמה, במסע עצמו, במה שהתרחש בתוכו, באפשרות הקלושה ביותר שאבא שלי באמת שולח לי איזה מסר מעולם אחר.

כשחזרנו לארץ הציעה אסנת ללמד קורס בשמניזם, הייתי מאד מסוקרנת ומאד סקפטית, עניין אותי איך תהיה ההרגשה להיכנס למצב תודעה אחר, שונה, חשבתי שזה יהיה כמו טראנס , זה רתק אותי , אבל לא ידעתי עד כמה זה מרתק.

מהמסע הראשון הבנתי שנכנסתי להרפתקאה חדשה, התודעה שלי, כקודם נתפסה עבורי כהר געש פעיל מלא ברגשות סותרים, הפכה למקום שקט שבו אני בוראת עולמות חדשים או יותר נכון, לפי התפיסה השמאנית, מצטרפת לעולמות סמויים הקיימים סביבנו, או אולי בתוכנו.

מאז המסע הראשון לפני 14 שנים ועד היום, המסעות השמאנים מלווים את חיי ומוסיפים להם ריפוי.

בשבילי השמאניזם הוא קסם, הוא מתן הסכמה לחיות מתוך מודעות לכך שהעולם הוא קסום ומסתורי, הפתיחות הזאת אפשרה לי לראות דברים שקודם לא הייתי שמה לב אליהם, סינכרוניות, מסרים דרך חלומות, מודעות לעצמי בצורה אחרת לחלוטין, בהירות לגבי החיים שלי, מסרים שנשלחים אלי, קשר עם אבא שלי , תחושה שיש משהו מעבר לקיום הפיזי גרידא שלנו, תחושה של משמעות.

 

רקע הסטורי

 

השמנות היא למעשה הרקע, ההתחלה של כל הדתות, היא קודמת לדתות. בזמנים עתיקים, בכל רחבי כדור הארץ, מסיביר, יפן, סין, אינדונזיה, אמריקה ודרום אמריקה, אירופה ( אנגליה ואירלנד- הקלטים, פינלנד) , לכל תרבות חדשה יש בסיס שמאני.

השמאניזם הוא למעשה המורשת התרבותית של כל עמי העולם. השמאניזם התפתח בחברות שבטיות והבסיס שלו הוא יצירת קשר בין האדם לבין היקום שסביבו. הרעיון המרכזי הוא שהאדם הוא חלק מהטבע, חלק מכוחות הטבע, החיות, הרוחות, הוא חלק וככזה הוא מתקשר איתם ומנסה להשיג ברכה, ריפוי.

האדם העתיק הכיר בכך שיש ביקום כוחות אנרגטיים שאי אפשר לראותם , אבל תוך כדי ניסיונו להתקיים ביקום ולשרוד הוא פתח קשרים מיוחדים עם רוחות, מדריכים וישויות. מסרים שקבל השמאן העתיק עזרו לבני שבטו להתקיים,שמנים קבלו הזהרות, ריפוי ומסרים .

השמאניזם המסורתי העתיק היה תלוי תרבות, השמאן היה יוצא למסעות בעולמות הסמויים מתוך הכרות ולמידה של אותם עולמות, הוא היה עובר חניכה קשה המלווה בדרך כלל בצומות, אימונים פיזיים, עישון סמים או שתיית משקאות שגורמים הזיות ובליווי של שמאן מבוגר שמנחה אותו בתחילת

 

השמאן ותפקידו

שמאן הוא אדם , גבר או אשה שמסוגל להכנס למצבי תודעה אלטרנטיביים על פי רצונו ולשוטט ברוחו בין העולם שלנו לעולמות אחרים במטרה למצוא מרפא, ידע, הדרכה, עזרה לעצמו ולאחרים. פירוש המילה שמאן- הוא זה שרואה.

בתקופה העתיקה רק השמאן הנבחר  היה יכול לבצע טקסים. להיות שמאן פירושו להיבחר על ידי הרוחות ולהיות אחראי על בריאותם הנפשית והפיזית של בני השבט. השמאן היה רופא, מרפא , פסיכולוג, מדריך, שופט ועוד, גם אבות העמים המודרניים השתמשו בשמנות, תפקיד השמן החל להתפצל ובסופו של דבר הועבר לבעלי תפקידים רבים כגון: כמרים, מספרי סיפורים, שופטים , מגידי עתידות, מרפאים וכו

מסורות שמניות ברחבי העולם התפתחו בהתאם לסוג החברה שבא נתקיימו: נודדים, רועים, ציידים, תנועת בעלי החיים והתנהגות כוחות הטבע היו מרכיבים מכריעים שהשפיעו על סוג השמנות שהתפתח, מרכיבים סביבתיים ואורחות חיים הם אלו שעיצבו את הרוחניות של האדם הקדום אבל מפתיע להיווכח ממחקרים שבכל זאת יש דמיון רב בשמנות בחלקים שונים של העולם.

השמאנים נבחרים על ידי הרוחות  ולכן מי שנחוש בדעתו להיות שמאן בשל מניעי אגו לא יצליח בכך, בשבטים רבים השמנות עוברת מדור לדור, כאשר מישהו נקרא להיות שמן הוא עלול להתנגד לכך בשל האופי התובעני של התפקיד, אך התעלמות זאת מקריאה שמנית גורמת בדרך כלל לאובדן מסיבי של כוח הנפש ומוליך בהמשך למחלה מסוכנת, מחלה שמנית שנרפאת בדרך כלל כאשר המועמד מקבל עליו את התפקיד.

השמנות היא אומנות רוחנית ראשונית ששרדה איכשהו עד זמננו, שרידה זו התאפשרה בשל התועלת של הכישורים השמאניים, הטכניקות שעבדו הן אלו שנשמרו והתפתחו . הפילוסופיה הזאת של הצלחות קטנות ומצטברות היא מרכזית בשמאניזם, הרעיון המרכזי הוא שמירה על רוח מרוממת, חיוביות, נחמה ותקווה.

בחמישים השנים האחרונות היה תיעוד של אנתרופולוגים רבים חברות שמאניות ברחבי העולם, חלקם שאל אותם אנתרופולוגים ממש נשבו בקסם של אותה תרבות. מייקל הארנר הוא המפורסם שבהם והוא כתב את הספר – דרכו של השמאן, בעקבות חוויות שעבר עם שבטים באמזונס. הוא לימד את השיטה שפתח “הנאו שמאניזם” ברחבי העולם.

ניאו שמניזם

השמאניזם חושף בפנינו את הטקסט הסמוי, הבלתי מדובר שלמעשה מנתב את חיינו, הוא מראה לנו הקשרים ותובנות בדרך ששום אמצעי אחר לא מאפשר, אני לומדים לזהות מסרים ולהגיע בצורה ישירה למקור של הנשמה, אותה מהות לא ברורה לנו, אבל היא זו שמנווטת את חיינו, לפעמים בניגוד לרצונו של האגו המודע, במסעות אפשר ללמוד על אותו עולם סמוי , אותה מציאות רוחנית שמקיפה אותנו שמתקשרת עם נשמתנו. זה כאילו אנחנו כולנו עיוורים במידה מסוימת , אנחנו מרגישים שיש משהו מעבר אבל לא בטוחים, רוצים הוכחות מדעיות, אבל התובנה האמיתית מגיעה כאשר מוותרים על הוכחות ופשוט נהנים ממסע בעולמות שלא ידענו קודם שזמינים לנו.

הניאו שמאניזם לא מיועד כדי למשוך אותנו לעולם הרוחניות, אלה להפך, הטכניקות שנלמד מועילות כדי לקרקע אותנו בעולם המציאות היומיומי שלנו. להביא מרפא ונחמה גדולה ותקווה ויותר מהכל זוהי דרך להכיר את עצמנו בצורה יצירתית.

כיום התפיסה היא שכל אחד שלומד את הבסיס מסוגל לעשות מסעות שמאניים- זהו הנאו שמאניזם. לפי התפיסה הזאת אנחנו לומדים טכניקות עתיקות ומיישמים אותם לתוך חיי היומיום שלנו. הניאו שמניזם הוא מורחב, הוא השמניזם הגרעיני, מעין תמצית של כל סוגי השמאניזם השונים, הוא פחות תלוי תרבות ולמעשה הוא כלל תרבותי מכיוון שכל אחד מאיתנו שעורך מסעות יכול לפגוש בסמלים שמדברים אליו, מהעולם התרבותי שלו . כיום העולם , בזכות האינטרנט והגלובליות הוא פתוח למערכות סמלים אינסופיות, אנחנו יכולים לפגוש במסעותינו צדיקים יהודיים, מלאכים, פיות, קדושים נוצרים, חכמים בודהיסטים או סיניים, שאמניים אינדיאניים, דמויות מצוירות, חיות , עצים, אבנים, חפצים מסוימים מואנשים והאפשרויות בלתי מוגבלות. בעת העתיקה לא היה אפשרי ששמאן יפגוש טלפון עם רגליים אנושיות ופרצוף אבל זה אפשרי במסע כיום. הרעיון הוא שכל דבר אפשרי ולכל דבר יש משמעות מסוימת ולא תמיד אנחנו מבינים את המשמעות באותו רגע.

השימוש בשאמניזם ביום יום שלנו לא מרחיק אותנו מחיי היומיום וגורם לנו להיות אובר רוחניים, מנותקים אלה להפך, הטכניקות השמניות מדברות על הליכה בשני העולמות, רגל אחת בעולם המעשי פיזי ורגל שניה בעולם הרוח. החיבור הזה בין העולמות הוא שנותן כוח ועצמה ומוסיף לחיים קסם, טעם וריח מיוחדים.

 

העולמות השמאניים- המסע

אפשר לדמות את העולמות השאמניים למעין מארג קוסמי סמוי שמתקיים במקביל למציאות הפיזית. כולנו מודעים לכל מיני תופעות מטאפיזיות כמו סינכרוניות, אינטואיציות, טלפתיה, תחושות מוזרות או מסרים שאנו מרגישים שקבלנו מהיקום בדרכים שונות, לרוב דרך חלומות או צירופי מקרים.

היקום השמאני מורכב משלושה עולמות עיקריים: עולם תחתון, עולם עליון ועולם אמצעי.

אפשר לדמות את היקום השמאני לעץ, כמו עץ החיים בקבלה, גם לבני המאיה היה עץ החיים , צמרות העץ מייצגות את העולמות העליונים, גזע העץ את העולם האמצעי ושורשי העץ את העולם התחתון. הרבה אנשים יורדים לעובי האדמה דרך שורשי העץ.

מהו שינוי מצב תודעה?

נסו להרהר ביום יום שלכם, במשך יום שלם אתם משנים את מצב תודעתכם פעמים רבות, שינה עמוקה, נמנום, חלימה, הרהור, תקשורת, אוטומטיות, ריכוז עמוק. כאשר אתם נוהגים מצב התודעה שלכם שונה מכאשר אתם עובדים ומרוכזים, כאשר אתם רוקדים ומשתוללים מצב תודעתכם שונה לחלוטין ממצב של הרפיה עמוקה.

המוח מופעל על ידי גלים חשמליים, במצב עירנות תדירות הגלים במוח היא של גלי אלפא, במצב שינה אנחנו נעים בין גלי דלתה-שינה עמוקה לגלי תטא- שנת רע”מ, במסעות שמאניים מצב התודעה הוא בין גלי בטא לגלי תטא, מצב של הרפיה עמוקה אך יחד עם כך ישנה מודעות למה שמתרחש סביבנו.

 השמאן המסורתי היה נכנס לטראנס כאשר מישהו אחר, עוזר כלשהו היה מתופף בעבורו והוא היה רוקד ריקוד אקסטטי עד אשר היה נופל במקום מסוים ומשם היה ממשיך את המסע, תוך כדי התוף עזר לשמור את הקשר בין נשמת השמאן ששוטטה בעולמות של המציאות הסמויה לבין המציאות העכשוית, כאשר היה העוזר משנה את קצב התיפוף וקורה לשמאן לחזור, השמאן גם היה יכול לסיים את מסעו קודם ולסמן בידו לעוזר שהמסע נגמר.

התיפוף בקצב הלב מאפשר לנו למוחנו להכנס למצב של גלי אלפא וכך לשנות את תודעתנו.

ניתן לעשות מסע שמאני או באמצעות תיפוף קצבי בקצב הלב, או באמצעות הקשבה למדיטציה מונחית.

 

העולם התחתון- עולם של ריפוי וידע

העולם התחתון הוא תחנת הכוח של שלושת העולמות, ממנו אנו שואבים את מקורותינו העמוקים, מורשתנו המסורתית, זיכרונותינו, מורשת אבותינו. לכל העצים יש שורש מרכזי המחפש את מקור המים הקרוב ואח”כ מזין בעזרתו ערוצים לחלקי העץ כולו. כאשר אנו נכנסים לעולם של מטה אנו שולחים את השורש המרכזי שלנו ושואבים כוח.

בדתות רבות העולם של מטה נתפס כשלילי, אך  בתפיסה השמאנית זהו מקום מזין, אמא אדמה, מקום של חיבור לשורשים שלנו.

העולם של מטה מתקשר עם העבר שלנו והוא מקום טוב כדי לבדוק בו שורשים של משהו או ריפוי , חוסר איזון. היצורים השוכנים בעולם זה הם מורים קדמונים, טוטמים שיבטיים, אלים חונכים ומחזקים, גמדים , דרקונים, שומרי סף, שוכני מים, מועצות עם עתיקות ואבות קדמוניים. ישנם ישויות רבות ובכל ארץ יש את המיתוסים שלה, בעולם המערבי של ימינו אנו חופשיים להשתמש במיתוסים שלנו ולראות כל דבר שאנו רואים.

התחושה בעולם התחתון היא של עומק וחזרה הביתה או השתייכות והזכרות. לפעמים אפשר להרגיש תחושות קלאוסטרופוביות , מכיוון שהחזרה לעולם של מטה היא כמו חזרה אל הרחם, אנו חווים ומקבלים שיעורים באמצעות אוסמוזה, כמו העובר ברחם אמו.

מזמינה אתכם ליצור בהשראת העולמות השמאניים, אצלי הם פתחו כל כך הרבה קסם והכניסו שמחה וריפוי.

4 תגובות

 1. אלון

  תודה על הסבר ברור ומרתק!

  השאר תגובה
 2. נוי

  שלום!
  קודם כל תודה רבה על ההסבר המפורט 🙏🏼
  האמת שכל חיי הרגשתי שאני יודעת דברים, ייעצתי לחברות, הייתי בעלת ביטחון עצמי גבוה והייתה לי נטייה לזלזל במורים שמלמדים רק חומר בלי שום רוח.
  במסעי בשביל ישראל. נפגשתי עם שמאן שפגש אותי בעיניים ואמר ״שאקטי״.. נכנסנו לשיחת לב עמוקה וזה היה בין הלילות המשמעותיים במסע.
  אח״כ טסתי לדרום אמריקה, רציתי לעבור מסע, אבל משהו תמיד מנע ממני לעשות את זה.
  אני בדעות חלוקות בנוגע לזה.
  הרי נולדתי יהודיה.
  וכניראה יש לזה סיבה בתיקון שלי בעולם הזה.
  מרגיש לי מצד אחד שהשמאניזם יעשה לי חיים יותר קלים
  אבל מצד שני אולי זה יהווה לי כישלון בתיקון מכיוון שזה לא שייך לדת אליה נולדתי.
  בקיצור, בלבלות.
  אשמח להסבר בנוגע לשמאניזם אל מול היהדות.
  תודה רבה!

  השאר תגובה
  • איריס גל

   שמאניזם היא דרך קדומה להתחבר לרוח. היא מונחת ביסודן של דתות רבות ויש האוצרים של כל הדתות. השמאניזם אינו דת. אני מכירה נשים דתיות רבות שיוצאות למסעות שמאנים, בהן עוברות בין מצבי תודעה. אני משערת שזה שונה מטקסים שמאניים שיכולים להיחוות אולי כפגאניים. ביומן הויזואלי בשיטת דפי נפש, אנחנו יכולות לצאת למסע שמאני, שהוא מסע בדימיון. אני בטוחה שכל דץ מאשרת שימוש בדימיון. זהו מסע פנימה, קסום ומרפא. תודה על השאלה. (עונה: איריס גל)

   השאר תגובה

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 תגובות

 1. אלון

  תודה על הסבר ברור ומרתק!

  השאר תגובה
 2. נוי

  שלום!
  קודם כל תודה רבה על ההסבר המפורט 🙏🏼
  האמת שכל חיי הרגשתי שאני יודעת דברים, ייעצתי לחברות, הייתי בעלת ביטחון עצמי גבוה והייתה לי נטייה לזלזל במורים שמלמדים רק חומר בלי שום רוח.
  במסעי בשביל ישראל. נפגשתי עם שמאן שפגש אותי בעיניים ואמר ״שאקטי״.. נכנסנו לשיחת לב עמוקה וזה היה בין הלילות המשמעותיים במסע.
  אח״כ טסתי לדרום אמריקה, רציתי לעבור מסע, אבל משהו תמיד מנע ממני לעשות את זה.
  אני בדעות חלוקות בנוגע לזה.
  הרי נולדתי יהודיה.
  וכניראה יש לזה סיבה בתיקון שלי בעולם הזה.
  מרגיש לי מצד אחד שהשמאניזם יעשה לי חיים יותר קלים
  אבל מצד שני אולי זה יהווה לי כישלון בתיקון מכיוון שזה לא שייך לדת אליה נולדתי.
  בקיצור, בלבלות.
  אשמח להסבר בנוגע לשמאניזם אל מול היהדות.
  תודה רבה!

  השאר תגובה
  • איריס גל

   שמאניזם היא דרך קדומה להתחבר לרוח. היא מונחת ביסודן של דתות רבות ויש האוצרים של כל הדתות. השמאניזם אינו דת. אני מכירה נשים דתיות רבות שיוצאות למסעות שמאנים, בהן עוברות בין מצבי תודעה. אני משערת שזה שונה מטקסים שמאניים שיכולים להיחוות אולי כפגאניים. ביומן הויזואלי בשיטת דפי נפש, אנחנו יכולות לצאת למסע שמאני, שהוא מסע בדימיון. אני בטוחה שכל דץ מאשרת שימוש בדימיון. זהו מסע פנימה, קסום ומרפא. תודה על השאלה. (עונה: איריס גל)

   השאר תגובה

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פתיחת צ'אט
1
צריכה עזרה?
היי. איך נוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן