מלאכות עתיקות במרוקו

עם היומן הויזואלי

נובמבר 23 |  1-11.11

מהות המסע שלנו למרוקו

מרוקו, ארץ המגרב, היא קליידסקופ אינסופי, רב חושי. 

חווייה ויזואלית שמיליוני פיקסלים לא יכולים לרוות. אספקלריה של צבעים ללא פילטרים. פירמידות תבלינים ססגוניים, טקסטיל ותאורה. טבע בגווני אמא אדמה מהולים בצבעי מינרלים ואבנים, צהוב המדבר הצחיח שדיונותיו פועמים בחיים משלהם. נווה המדבר המוריקים והעמקים הפוריים עם צמחייה אנדמית ייחודית, ירוק עַד אינסופי. תכול המבנים המתמזגים באקזוטיות חושנית ים תיכונית כגשר לאוקיאנוס האטלנטי, מנגד משברי הגלים והקצף הלבן שלהם. 

במשך אחד עשר ימים נחווה מסע של אלף לילה ולילה ברחבי מרוקו הקסומה.

נבקר בערים קסומות, נחווה חוויות חושיות , נפגוש בעלי מלאכות עתיקים ונחגוג בשווקים המופלאים. נאכל אוכל מדהים ונקבל הדרכה ממדריך מיוחד במינו שהתאים עבורנו טיול אמנות נפלא- שלומי ברק.

הטיול נבנה במיוחד עבור נשים שאוהבות וחיות יצירה ופשוט חייבות לתעד את החוויה הזאת תוך כדי טיול.

 לחלום את הבלתי אפשרי זה מה שעושה הבדל בחיים…
(מאת פאלקו מייסד דמנהור).

על המסע שלנו

המסע הזה הוא שיתוף פעולה מרגש של רקפת הדר ושלומי ברק- מדריך מנוסה וצלם בחסד, אשר מכיר את מרוקו על בוריה ומתמחה באמנות ובחוויות הויזואליות שאנו רוצות לחוות.

יחד עם שלומי הרכבתי לכן טיול אשר בו תחוו את הפנים האומנותיים, ויזואליים של מרוקו, תפגשו אמנות, סדנאות של יוצרים, שווקים מרהיבים, צבעים מסחררי עיניים , ואת הכל תבטאו ביצירה ביומן הווזיואלי.

במהלך הטיול נבקר בשווקים, נראה מלאכות עתיקות שאי אפשר לראות בשום מקום אחר, נתחבר לתרבות ולארכיטקטורה העתיקה, נטעם מהאוכל הנפלא ונחווה פנטזיות ייחודיות לתרבות המרוקאית המיוחדת.

היומן הוא כלי רב עצמה המאפשר חיבור למקום של טרנפורמציה וריפוי, למידה על חומרים שונים ועבודה עם מגוון טכניקות בתוך פורמט של יומן. כריכת היומן ולאחר מכן העבודה בתוכו בהנחיה עדינה של אדם האמון על דרך יצירה זו, מאפשרת תהליכים של צמיחה וריפוי ואף הצתה של שמחת חיים ותשוקה.

בטיול זה חברו שלומי , רקפת ואיריס ליצור לכן חוויה מושלמת של טיול באחת המדינות היפות בעולם תוך כדי סדנא מלאה של היומן הויזואלי שינציח את היופי הזה ביומנים שלכן. כך תחזרו עם מזכרת נפלאה לטיול).

מחיר הסדנא – 2895$.
לאדם בחדר זוגי

תוספת 360 דולר לחדר יחיד

ניתן לשלם עד עשרה תשלומים ללא ריבית .

מקדמה על סך 495$ תשולם לחברת מונה טורס כדי להבטיח את מקומכם (המחיר עד תחילת אפריל ולאחר מכן ישתנה בהתאם למחירי הטיסות)

הסדנא אינה כוללת

 • ארוחה שלישית ביום- צהריים או ערב לפי המסלול
 • ביטוח רפואי
 • בדיקות קורונה בהתאם לנדרש בזמן הטיול
 • ויזה למרוקו
 • קניות במהלך הטיול
 • קלמר חומרים קטן

תוכנית סדנת “אלף לילה ולילה עם היומן הוויזואלי במרוקו הקסומה”

כפופה לשינויים קלים

יום 1, 1.11 ת”א- קזבלנקה

יום הטיסה

לאחר הנחיתה והליך הביקורת. נצא אל קזבלנקה מרכזה המסחרי של מרוקו. העיר בה שוכן  המסגד הגדול ע”ש חסן השני שמלך במרוקו במחצית השנייה של המאה ה20.

 מקזבלנקה נמשיך אל רבאט בירתה של מרוקו.

לינה ברבאט מלון Onomo Terminus

יום 2, 2.11 רבאט-פאז

נבלה את הבוקר ברבאט, בירת מרוקו, ומשם נמשיך לעיר המדהימה פאז, נתחיל בביקור הכרות בשווקים האינסופיים בעיר ואחה”צ ניצור בסדנת יומן במלון.

בערב נצא לפנטזייה מסורתית, חאפלה מרוקאית שמחה עם טכס חינה אוטנטי.

יום 3 ,3.11 יום מלא בפאז

במרכזה של פס העיר העתיקה הגדולה בעולם, “פאס אל באלי”, נוסדה בשנת 789 ע”י אידריס השני. נבקר בבית מלאכה המייצר אומנות מרוקאית מרהיבה. אובניים לכדרים, ריקוע בכסף ונחושת, זליג’ אומנות הפסיפס המרוקאית. נעלה לתצפית על העיר העתיקה מהמגדל הצפוני. נצטלם ליד ארמון המלך, מהיפים במרוקו. נכיר את החלק היהודי של פס, העיר בה התקיימה הקהילה היהודית הגדולה במרוקו.

נקנח בביקור נוסף בשוק המלא באמנים ואומנים אוטנטיים. נבקר את בורות העור שנחשבים לאתר יונסקו.

לינה בפאז במלון Heritage boutique

יום 4, 4.11 פאז-איפראן- מרזוגה

ניפרד מפס בדרכינו אל המדבר הגדול בעולם, הסהרה. בדרכינו נעצור בעיירה הכי אירופאית במרוקו, שריד הקולוניאליות, איפראן. איפראן שוכנת בלב שמורת טבע של עצי ארז. עיר קייט ונופש שבחורף משמשת כעיירת סקי אירופאית. ניפרד מנופי “שוויץ של מרוקו” ונמשיך בדכינו הארוכה למדבר.  זמן נסיעה כ 8 שעות.

לינה במלון Xaluca  ארפוד

יום 5, 5.11 מרגוזה

הזריחה בסהרה היא אחת משיאי הטיול. השמים צבועים בצבעים עזים והדיונות הדוממות נופחות חיים, הרוח מעצבת ומפסלת את הנופים האינסופיים בדינמיקה משלה. החיבור למלוא עוצמתו של הטבע יעניק חוויה יוצאת דופן.

נערוך סדנת יומן בהשראת המדבר. נצא עם אורחת גמלים למסע בין הדיונות. מובטחת חוויה רוחנית ואינסטגרמית מופלאה.

נחווה את השקיעה בסהרה שיש לה צבעים משלה. ובערב סביב מדורת האתר נשתתף בפסטיבל אותנטי של  אנשי הטוארג שבט הסהרה.

לינה במלון Xaluca  ארפוד

יום 6, 6.11 מרזוגה, טינריר וקניון הטודרה

עם בוקר ניפרד מהמדבר בדרכינו אל פלאי הבריאה ניסע אל הכפר טנריר שבשולי האנטי אטלס. קניון הטודרה פארק לאומי על שיפוליו הדרומיים של האטלס הגבוה.

בפארק הטודרה חוצה נהר הקרוי על שמו את הסלע שעשוי מאבן גיר ויוצר קניון עצום מרהיב ביופיו. צבעי קירותיו של הקניון נעים בין כתום בוהק לכל ספקטרום גווני החום.

לינה בטינריר מלון Kenzi Saghro

יום 7, 7.11 טינריר- קניון הדאדס- דרך אלף הקסבות-וואזאזאת

בשעות הבוקר נערוך סדנת יומן שתעביר את עוצמתו של הטבע אל היומן הויזואלי. נבקר בקניון הדאדאס המרהיב ביופיו, שם נראה את “המוח של האטלס” ואת “רגלי הקוף”. הנקיק שבו זורם נחל האהנסל חותר בסלע אדום גרניטי ויוצר קניון מרשים. נמשיך אל דרך אלף הקסבות. הקסבות, הם כפרי בוץ שנבנו סביס מצודה ששימשה לתחנת מס. כשנבקר בקסבות נבין היכן צולמו סרטי הקולנוע שהם אפוס היסטורי. בן-חור, מומיה, אלכסנדר, גלדיאטור, הסבל של ישו, לורנס איש ערב וסצנות ממשחקי הכס. התפאורה המושלמת שמדמה ערים עתיקות. נבקר בקסבת סאקורה היפה ביותר שם צולמו סרטים ומשם אל בירת המדבר ועולם הקולנוע המרוקאית ווארזאזאת. האופי של העיר והיכולת להרים תפאורות אוטנטיות מירכזו את העיר בעולם הקולנוע. נבקר בעיר העתיקה והמלאח היהודי.

יום 8, 8.11 וואזאזאת- מרקש

ניפרד מווארזאזאת, בדרכינו נעצור באיית בן חדו קסבה מפורסמת בה צולמו סרטים רבים. נמשיך ונחצה את רכס הרי האטלס במעבר הרועים טיזי אנ טישקי. הנופים עוצרי נשימה האטלס הגבוה במלוא יופיו. אחה”צ נגיע אל מרקש. העיר האדומה. מרקש היא מרוקו במיטבה יש בה אוטנטיות קוסמופוליטית שמשלבת חדש מול ישן. לאחר ההגעה נערוך טיול פנורמי להיכרות עם העיר. עם ערב נצא אל הלב הפועם של העיר והמקום הביזארי ביותר בעולם, כיכר ג’מע אל פנה. הכיכר המצולמת ביותר בעולם: לוחשים לנחשים, מגלי עתידות, מאיירות חינה, רופאי אליל, “רופאי שיניים”, קופים וסתם תמהונים. בלילה, הכיכר עוברת למוד של תיאטרון פרינג’ מקומי, התפאורה של הכיכר בהשראת “אלף לילה ולילה”, הדמויות מהמיתולוגיה הערבית. סינדיבד המלח, שחרזאדה, עלי באבא וארבעים השודדים, אלאדין ומנורת הקסמים. כולם קורמים עור וגידים, קמים לתחייה, בפסיפס אנושי של להקות ברבריות וצות הוואי פיקוד מרקש.

יום 9, 9.11 מרקש

נפתח את הבוקר בסדנת יומן ויזואלי

לאחר מכן  נצא אל הרובע היהודי. המלאח, בהתערבות בית המלוכה עבר לאחרונה רמונט, שיפוץ מושקע במיליונים. המותג “ירושלים הקטנה” נוסד במרקש. המלאח של מרקש כיכב בתחילת המאה ה20 כמרכז הרוחני של הקהילה היהודית הגדולה ביותר במרוקו. בלב המלאח שריד שגילו נאמד ביותר מ 500 שנים, בית הכנסת של מגורשי ספרד ,צבוע בכחול, המזכיר את השמים, ובשמים נמצא כסא הכבוד. נמשיך אל בית מרקחת טבעוני שם נלמד על הרפואה העממית סגולותיה ויכולותיה כשברקע תמונת הרמב”ם. נמשיך אל שווקיה האינסופיים של העיר, סביב כיכר ג’מע אל פנה שביום לובשת צביון שונה.

יום 10, 10.11 עמק האוריקה

בשעות הבוקר  נצא אל גולת הכותרת יופיים של הרי האטלס. בדרך נעצור בגני אמינה, גנים בוטאניים בתוך מוזיאון חי המשלב מיצגים אומנותיים. עמק האוריקה הנופים יסחטו את האויר מריאותיכם בקריאת התפעלות מיופי הנוף. הרים מוריקים, נחלים, עמקים פוריים וכפרי בוץ של ברברים. העמק שוכן למרגלות ההר הגבוה במרוקו הטובקאל. הנופים לא ירוו את הצמאון לגמוע עוד.

יום 11, 11-11 מרקש- ת”א

על הבוקר נקיים את סדנת הסיכום ביומן הויזואלי ולאחריה נבקר בגנים הבוטאנים המרהיבים על שם מעצב העל ז’ק מז’ורל שעל שמו הגוון הכחול. הגנים המרהיבים שימשו כביתו של מעצב העל איב סן לוריין. נמשיך אל העיר החדשה גליז. נותיר זמן חופשי לשופינג בקניונים המערביים או בשווקים האקזוטיים.

מספר דברים חשובים:

אנחנו מטיילים בתקופה מורכבת וחשוב לקראת את ההנחיות לנסיעה

הנסיעה מתקיימת לפי הנחיות הקורונה העדכניות  בזמן שלפני הנסיעה.

נוכל לקחת רק אנשים שהתחסנו שני חיסונים לפחות ( עדיף שלושה)

כל משתתף בטיול מתחייב לעשות את בדיקות הקורונה בהתאם לדרישות משרד הבריאות ובהתאם לדרישות משרד הבריאות במרוקו.

כל משתתף יצטייד בביטוח קורונה לטיול אשר יבטח אותו על כל מקרה של הידבקות במהלך הטיול או לפני היציאה לטיול.

מחיר החבילה עלול להתייקר עם עליית מחירי הטיסות.

הרשמה ותנאי ביטול

מספר המקומות למסע זה מוגבל ל-28 איש בלבד.

ניתן להבטיח את מקומך על ידי תשלום מקדמה של 300$( עד 2 תשלומים) ואת שאר התשלום תשלמו  ב- 01.10 ( ניתן לשלם עד 3 תשלומים ללא ריבית או יותר תשלומים עם קרדיט).

במקרה של ביטול מצד הנוסע עד תאריך ה-.25.08.23 דמי ביטול יהיו 495 $ בלבד

בין ה 25.8-12.10 דמי הביטול יהיו  $1200$.

החל מה13.10.23 דמי הביטול הם 100%.

חובה לכל המשתתפים לרכוש ביטוח בריאות וביטוח קורונה אשר יאפשרו להם לקבל את מירב כספם בחזרה במקרה שיאלצו לבטל.

חובה על כל משתתף לדאוג להביא את הדרכון ביום אשר יקבע על ידי מדריך הקבוצה- שלומי ברק, על מנת לסדר את הויזה למרוקו.

עלויות הויזה אינן כלולות במחיר החבילה.

במקרה של ביטול מצד המארגנים  בשל סיבות הקשורות לקורונה- יוחזרו הכספים ששילמתם לחברת מונה טורס. נא לאפשר מספר חודשים כדי להשיג בחזרה את הכספים מאלעל ומשאר הספקים. מונה טורס ידועה ביושר שלה ועד היום החזירה כספים על כל טיול אשר בוטל בשל מגבלות הקורונה.

כל התוכניות כפופות לשינווים קלים עקב סיבות שונות .

 

רשימת חומרים לסדנא

חומרים לקלמר האישי

 • 2 מכחולים, עבה ודק או מכחול מים (מכחול עם מעין תוספת פלסטיק שבתוכה מאוחסנים מים. ניתן לקנות בחנויות אמנות)
 • טושים מסיסי מים- טומבו, זיג וכדומה, ניתן לרכוש גם בלונדון (לא חובה אם יש סט צבעי מים)
 • טושים אקריליים במגוון צבעים (לפחות שחור, זהב ולבן) – פוסקה.
 • שקית או מעטפה עם גזירי נייר: ניירות עם דוגמאות שונות, צילומים של בני משפחה וכדומה, תמונות נוף, גזירים מז’ורנליים, כל דבר שיכול לשמש כקולאז’
 • פיילוט שחור
 • ג’ל פן לבן דק
 • עפרון, מחדד, מחק
 • דבק סטיק או דבק קטן
 • וושי טייפ
 • סט קטן של צבעי מים 6-12 צבעים

המנחים שילוו אותכם לכל אורך הטיול

שלומי ברק

שלומי, דור שני לילידי מרוקו, בוגר מגמת צילום אומנותי בטכניון. צלם שמשתמש בחיישן כמכחול. מיטב יצירותיו הוצגו בתערוכות. אוריינטציה וחיבה לאומנות.

שלומי מקיים טיולים למרוקו ב-14 השנים האחרונות והוא מכיר את מרוקו כאת כף ידו, מתמחה במיוחד בפן האמנותי והתרבותי.

 

איריס גל

בוגרת הכשרה למלוות דרך בשיטת יומן המסע הויזואלי, מנחה בבית הספר ‘מסעות יצירתיים – רקפת הדר’, מלווה בתהליכים פרטניים ומנחה קבוצות למסעות ביומן הויזואלי.

עבורי היומן הפך להיות כלי ביטוי עוצמתי, כלי ריפוי.
דרך החיבור ליצירה, מתעוררות תשוקה, סקרנות ושמחת חיים.

רקפת הדר

מטפלת באמנות ומפתחת שיטת “יומן המסע הוויזואלי”
פיתחתי את שיטת “יומן המסע הוויזואלי” כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים להכיר את הכוח של היצירה, לחבר אותנו אל תשוקה, אל שמחת חיים וכוחות ריפוי.

השיטה שלי בנויה משבעה אלמנטים פשוטים- כוונה, קסם המקריות, רקע, דימויים, צבע, קו וטקטס.

קצת תמונות מהטיול הקודם

 

פתיחת צ'אט
1
צריכה עזרה?
היי. איך נוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן